XML yani eXtensible Markup Language veri paylaşımı için tasarlanmış ve uygulama geliştiricileri tarafından benimsenmiş bir dildir. Dünyadaki uygulama geliştiricilerinin otorite olarak kabul ettiği ve www’deki birçok standardı belirleyen World Wide Web Consortium (W3C) tarafından tasarlanmış ve halen geliştirilmeye devam etmektedir.

XML’in önemli özelliklerinden birisi veri taşıma becerisidir. XML belgelerinin dünyadaki her uygulama tarafından tanınması için geliştiriciler bu konsorsiyumun kurallarına bağlı kalmaktadırlar.

Bu dilin “platformdan bağımsız” şeklinde tanımlanmasının sebebi budur. Çünkü bütün uygulama geliştiriciler, W3C’nin kurallarını kabul etmiş ve XML belgelerini tanımak için aynı yöntemleri kullanmışlardır. Zaten bir dilin platformdan bağımsız olması, kendisiyle doğrudan ilgili bir şey olmayıp, platformların geliştiricileri tarafından kabul görmüş olmasıyla alakalıdır.

XML’in en önemli özelliği budur. Kabul görmüş bir veri paylaşım dili olması.

RÜZGARIN ESTİĞİ YÖN

Hemen bütün büyük geliştirici kuruluşlar, XML destekli uygulamalarını çoktan geliştirmiş bulunuyor. Peki XML’in uzun süreden beri ve bu kadar fazla ön planda olmasının sebebi nedir? XML çok önceden var olmasına rağmen, özellikle son zamanlarda onun adından bu kadar söz ettiren şey ne? Neden başka bir dil değil de XML?

Bu dilin doğuşu aslında bazı ihtiyaçların belirgin şekilde farkedilmesinin devamında oluyor. Veri aktarmak HTML ile yani herhangi bir web sayfası ile yapılabiliyordu. Örneğin borsa verilerini dağıtan bir sayfadan bilgi almak mümkündü.

Internet’te her türlü bilgiye ulaşmak mümkün ama elde edilen bilgileri tanımlamak, analiz etmek, yeniden biçimlemek mümkün değildi. Bunları sağlamak için geliştirilen dile XML adı verildi. Genişletilebilir İşaretleme Dili. Ve bu dil istenildiği kadar genişletilebilen ve tekrar biçimlendirilebilen bir yapıya sahipti. XML’de veri ile biçim HTML’dekinin aksine birbirinden ayrıdır. Tek bir veri dosyasından, farklı şablon dosyaları kullanılarak birçok biçimlendirilmiş sayfa üretmek mümkün olabiliyor ve veri dosyası biçimlendirilmemiş halini her zaman koruyor.

W3C konsorsiyumu XML’i, HTML’yi türettiği SGML (Standart Generalized Markup Language) dilinden türetti. HTML (Hypertext Markup Language) dili sayfa gösterimi üzerinde yetenekli fakat veri aktarma işlemleri için uygun değildir. HTML’nin görevi, hazır gelen verileri ya da başka şeyleri gösterime sunmaktır.

HTML’de bütün tanımlamalar ve adlar bellidir ve bunların dışına çıkılmaması gerekir. XML’de verinin kendisi önplandadır. XML dosyalarında, biçimlenmemiş hazır veriler bulunur ve etiket adlarını belirlerken, belli temel kurallara bağlı kalmak koşuluyla herhangi bir tanımlayıcı isim kullanmak mümkündür. XML’den türetilen sektörel alt diller de HTML gibi standart etiket adlarına sahip olacaklar ama işleyiş olarak XML temel alınacak.

Bunlara karşılık XML, HTML’nin yerini almak için üretilmedi. Aksine HTML ile beraber çalışıp daha yetenekli veri sayfaları oluşturulabiliyor. XML’in kullanım alanları Internet uygulamaları ile sınırlı olmayıp, geliştirilme amacı, birbiriyle bilgi alışverişi yapması istenen uygulamalar için ortak bir dil sunmaktır.

Gelinen bu aşamadan sonra XML kullanarak, dünyadaki bütün uygulamaların birbirleriyle bilgi alışverişi yapması mümkün gözüküyor. Zira XML verileri, kendi kendilerini tanımlıyorlar. Bu açıdan hem bilgisayarlar, hem de insanlar XML dosyalarını okuyup anlayabilirler.

Artık arama motorları web sitelerini tararken gerekli bilgilere daha kolay ulaşabilecekler. Her web sitesinde XML biçimindeki dosyalarda site hakkında bilgiler yer alabilir. Arama motorları da siteyi araştırırken öncelikle bu XML dosyasından yararlanabilir. Bu yöntem, hem hız, hem mantıklı arama sonuçları sağlayacaktır.

XML standart bir dil olarak kabul edildiğine göre, XML uyumlu bir uygulamaya veri gönderirken, uygulamanın veri alma biçimini öğrenmeye gerek kalmayacak. Birbirinden bağımsız, tamamen ayrı sistemler XML aracılığıyla haberleşecekler.

Peki bu haberleşme nasıl olacak? HTML ile bu tür şeyler başarılabilir olsa da global bir anlaşma standardı var olmadıktan sonra verisini dağıtmak isteyen herkesin ayrı bir dili olacaktı. Her Web sunucusunun ayrı kodlar dağıtmaması için HTML’nin standardlarını belirleyen W3C, verisini global düzeyde dağıtmak isteyenler için de XML dilinin kurallarını belirledi.

W3C konsorsiyumu bundan sonra sektörel veri paylaşım dilleri üzerinde çalışıyor. W3C.ORG sitesinde MathML ve diğer yeni diller hakkında bilgi almak mümkün. Tabii XML hakkındaki tüm spesifikasyonları da orada bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan sayfanızda xml xsl ile çalışmak başlıklı makalemizde xml, xml ile çalışma ve xsl hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code