Buraya kadar geliştiricilerin XML’i ne ile ve nasıl kullanabileceklerinden bahsetmedik. XML için iki türlü kullanım mevcut. İstemci tarafında ya da sunucu tarafında XML dosyalarını işlemek mümkün olabiliyor.

Sunucu tarafında işlenen XML verileri HTML biçiminde iletilebilirler. Bu, sunucu bilgisayarlar için yük getiren ve genellikle önerilmeyen bir yöntemdir. Zaten bu şekilde yeniden tanımlanabilen veri aktarmak mümkün olmaz ve bu işlem veriyi XML olarak yayınlamamak anlamına gelir.

Web gözatıcı eski bazı programlar XML’i desteklemeyebilirler. Sunucu tarafında XML çalıştırmanın bir sebebi uyumsuz gözatıcılarda sorun çıkmasını önlemektir. Aslında böyle bir durum için şu anki yapılar zaten ihtiyacı karşılayabilir düzeydedir. Öyleyse XML’i sunucu tarafında biçimlemenin gerçek sebebi nedir? ASP ile kolayca yapılabilen işlemleri neden yeni bir dil ile tekrarlamak gerekebilir ki?

XML uyumlu web gözatıcılar verileri alıp biçimlendirmeyi kendileri yapabiliyorlar. XML veri dosyası ile birlikte biçim bilgilerinin bulunduğu bir başka dosya da ek olarak yüklenebiliyor. XML dosyalarının içinde, zorunlu olmasa da, kullanılacak biçimleme dosyasının yolu ve biçimleme yöntemleri yazılabiliyor. Varsa bu biçim dosyasını da beraberinde yükleyen web gözatıcı programı biçim dosyasına bakarak XML dosyasındaki verileri gösterime sunuyor. Bir veri sayfasını bu şekilde kişiselleştirmek mümkündür. Üretilen XML belgesine, ziyaretçinin kendi seçebileceği bir şablon dosyasını uygulamak çok kolaydır.

XML için standart biçimleme dili olarak XSL öneriliyor ve XSL zaten bunun için özel olarak geliştirilmiş bir başka dil. Bununla birlikte HTML’den alışık olduğumuz CSS biçim dosyalarını kullanarak XML verilerini biçimlemek mümkün. XML’i genişletmek için geliştirilmiş başka yapılar da mevcut. Yeni yapılanan ve sektörde yer almaya çalışan bir dil için ek desteklerin sağlanması önemli olsa gerek. Zira XML sektörde çok yaygın olması amaçlanan bir dil ve insanların benimsemesi için eski kalıplara desteğini sunması gerekiyor.

XML’in sunucu tarafında biçimlendirilmesinin sebeplerinden birinin, web gözatıcılardaki uyumsuzlukların olabileceğini söylemiştik. Sunucu tarafında iken istemcideki gözatıcının ne olduğunu anlayıp, XML biçimlemelerini kabul edip etmeyeceğine karar verdikten sonra, gerekli sayfaların yüklenmesi sağlanabiliyor. İstemcinin Internet Explorer’ın yeni bir sürümü olduğunu anladığımızda geçerli sayfamızın gönderilmesini sağlayabiliriz. Aksi halde XML dosyasını sunucu tarafında biçimleyip göndermek gerekebilir.

Bir web gözatıcının (web browser) XML’i desteklemesi ya da desteklememesi nasıl olur? XML’i destekleyen bir web gözatıcı, sunucu tarafından gönderilen XML dosyasını ve varsa ekteki biçim dosyasını doğru anlayıp yorumlayabiliyordur. Aksi halde sunucunun daha akıllı davranıp gözatıcının anlayabileceği, biçimlendirilmiş hazır kodlar göndermesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan .net ve xml başlıklı makalemizde .net, microsoft ve visual sütüdyo hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code