birweb siteniz varsa ilk önce sitenizin güvenliğini düşünmek zorundasınız. ben sitemi yeni açtım, benim hitim az, ziyaretçim gelmiyor demeyin. setiniz yenide

açılsa eskide olsa her zaman saldırıların hedefi olacaktır. eğer wordpress siteniz
varsa bu makaleyi mutlaka okuyun. wordpress güvenliğinin en önemli unsurlarından biride wordpress sitenizin versiyon bilgisini kaldırmak olacaktır. peki neden versiyon bilgisini kaldırmalıyım?

sitenize saldıran kişiler sitenizin versiyon bilgisini görecekler ve wordpress'in sürümünüze ait açıklarını bularak sizinle birlikte aynı sürümdeki wordpress blog sahiplerine saldıramaya çalışacaklardır. ilk alacağınız güvenlik önlemlerinden biri versiyon bilgisini kaldırmak olmalıdır.

versiyon bilgisini nasıl kaldırmalıyım?

versiyon bilgisini kaldırmanın en kolay yolu size vereceğim kodu temanızın functions.php dosyasına eklemek olacaktır.

kod:

function complete_version_removal() {
return '';
}
add_filter('the_generator', 'complete_version_removal');

bu kod ile versiyon bilgisini kaldırmış olacaksınız. elbette bu işlem ile sitenizi korumuş olmayacaksınız. detaylı güvenlik önlemlerini okumak için. wordpress güvenliği yazımı okumanızı öneririm.

Bir önceki yazımız olan wp-kullanıcı şifresi değiştirme yöntemleri başlıklı makalemizde p kullanıcı şifresi değiştirme, wordpress şifre değişikliği ve wordpress şifrenizi nasıl değiştiririz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code