merhaba arkadaşlar form scriptlerinden olan vbulletin form sisteminden ve vbulletin’in kurulumundan sizlere bahsedeceğim. vbulletin’i tanıyalım: vbulletin form scriptleri arasında en yaygın olan sistemlerden birtanesidir.
vbulletin php tabanlıdır. php 5 ile tam uyumlu olarak çalışmaktadır. vbulletin ücretli script olmasına karşın zamanın en popüler form scriptlerinden birtanesidir. çok uzun yıllar önce bende vbulletin form scriptini kullandım. 2010 yılında ilk açtığım sitemin scripti vbulletinidi. peki bu scripti nasıl edinebiliriz. vbulletin form scriptini edinmek için google’de arama yaparak bulabilirsiniz. lisanslı sürümü edinebilir ve ya nul sürümlerden birini tercih edebilirsiniz. ben elinizde vbulletin scripti olduğunu varsayarak anlatımımı yapmaya başlıyorum. öncelikle vbulletin formumuzu kurmamız için host sağlayıcınızdan almış olduğunuz panel bilgileri ile panelinize giriş yaparak veritabanı oluşturun. ardından indirdiğiniz vbulletin dosyasını açıp includes klasörü içerisinde config.php.new adında bir dosya göreceksiniz bu dosya veritabanı bilgilerini gireceğimiz dosyadır. sonunda new yazısını silip dosyayı açıyoruz ve veritabanı bilgilerimizi doğru bir şekilde giriyoruz. aksi taktirde veritabanı ile bağlantı kurulamayacak ve vbulletin kurulumu gerçekleşmeyecektir. internet tarayıcımızın adres satırını siteismi.com/install/install.php yazarak giriş yapıyoruz karşımıza kurulum ekranı çıkacaktır.
kurulum adımları:
1. Adım: Bu adımda config.php dosyasının okunabilir ve hazır olup olmadığına bakılır. Eğer değilse hata çıkacaktır karşınıza.
2. Adım: Veritabanına bağlanılır.
3. Adım: Veritabanı tabloları eklenir.
4. Adım: Eklenenlerden bir kaç veritabanı tablosu düzenlenir.
5. Adım: Veritabanına vBulletin’in normal bilgileri eklenir.
6. Adım: İngilizce Dil Dosyası eklenir.
7. Adım: vBulletin normal stil bilgileri eklenir.
8. Adım: Admin yardım dosyaları eklenir.
9. Adım: Bu adımda forum adresini ve başlığını düzenlersiniz.
10. Adım: Forum ayarları eklenir.
11. Adım: Bu adımda Forum admin bilgilerini girersiniz.
12. Adım: Admin eklenir.
13. Adım: vBulletin kurulumu tamamlanır.
evet arkadaşlar bu adımlaları yaptığınız taktirde vbulletin formu kurulmuş olacaktır.
son olarak şunları söylemek istiyorum kurulum bittikten sonra vbulletin sizden install klasörünü silmenizi isteyecektir. install klasörünü sildikten sonra kurulumdaki kullanıcı bilgilerinizle giriş yaparak kullanabilirsiniz.
dip not: vbulletin sürümlerinde kurulumlar farklılıklar göstermektedir. başka bir sürümde çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. bunun için yorum yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code