Bilgisayarınızda en temel araç klavyedir. Çünkü klavyenizdeki herhangi bir sorunun basit bir çözümü olsa da siz bu çözümü bilmiyorsanız, elinizdeki son model bilgisayar bile hiçbir işe yaramaz. Mouse olmadan, klavye ile birçok işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün ancak bunlar birçok tuş kombinasyonu ile gerçekleşmektedir. Birçok bilgisayar kullanıcısı bırakın bu tuş kombinasyonlarını, klavye üzerinde bulunan birçok tuşu kullanmıyor. Bu tuşların en başında yukarıda resimde gördüğünüz gibi F1, F2 ... diye sıralanan tuş grubudur. Bunları hemen sağ tarafındaki print screen (psc), scroll look (slk)... tuşları takip eder. Elbette bunların hepsini bilmemiz bile işlerin yolunda gideceği manasına gelmez. Eğer bölgesel dil ve seçenekler ayarını bilmiyorsak, ekranda Türkçe karakterler yerine belki Rusça, belki Japonca harfler çıkacaktır. Bu derste klavye ile ilgili birçok konuya değineceğiz. İlk olarak klavye üzerindeki birçoğunun bilmediği tuşları tanıyarak başlayalım

Esc

Geçerli bir görevi iptal etme

F1

bulunduğu yerdeki yardım penceresini açar. Bazı programlar hariç
---

F2

tek başına bir görevi yoktur. Ancak şift, ctrl, alt gibi tuşlara basılarak görev görürler. Örnek bir dosya üzerindeyken onun adını değiştirmek için sadece f 2ye basmak yeterlidir.
Seçili bir dosyaya yeniden isimlendirme

F3

her yerde tek başına görev yapmaz ancak bazı yerlerde bul menüsünü açar. Şift ile birlikte word üzerinde küçük harften büyük har8fe geçişi sağlar bu büyükten küçüğede gişi sağlar.
Dosya ve klasör arama

F4

not: her yerde geçerli değildir. Örnek masa üstü.
Bilgisayarım veya Windows Gezgini içinde, Adres çubuğu listesini görüntüleme.

F5
not: bu yenileme işlemi bir internet sayfasında geçerlidir.

Etkin pencereyi yenileme.

F6
not: bu tuş masa üstünde belgelirmde bilgisayarımda yani bir nesne içerisinde bu görvi görürüler

Pencere içindeki veya masaüstündeki ekran öğeleri arasında, başlatıldıkları sıraya göre geçiş yapma.

F7

---

F8

---

F9

---

F10

bu tuş bazı programlarda dosya menüsünü etkin hale gitir. Örneğin msn mesıncır.
Etkin programın menü çubuğunu etkinleştirme.

F11

ekrandaki araç çubuklarını temizler. Not: bazı programlarda özlelikle medya yani es programlarında tam ekran yapmak için bu tuş kullanılır.
Ekrandaki pencerede bulunan araç çubuklarını temizler.

F12

not. Word üzerinde kayıt işlemini geçekleştirir.
---

Print Screen

yazdırma: çıktı ekranı, yani yazıcıdan yazı çıkarmak için.
Saklamak istediğiniz bir ekranı bu tuşla yakalıyorsunuz.

Scroll Lock

---

Pause Break

---

Insert

bu tuş tek başına bir görev görmez ancak. İkinci bir tuşa basılarak işlem yapar. Örneğin bir cümlemiz var bu cümleyi kelime kelime seçmek için insertle birlikte sağ oka bastığımızda imlecin yani yazı üzerinde kalan çizginin sağa doğru seçilmesini sağlar. Yada tam tersi sol oka da uygulanır. İmlecin bulunduğu yerden sola doğru kelime kelime seçer. Satır satır seçmek içinde bunu kullanabiliriz. Aşağıdaki satırı siçmek yukarıdaki satırı seçmek  9not: jawsun kelime kelime satır satır okumasını sağlar seçmek için bu tuşun yanında şift kullanılır
---

Delete

bu tuş: silme görevini görür bir dosyayı silmek için kullanılır örneğin masa üstünde bir belgemiz var bu belge gereksiz bunu silmek içindlt kullanılır bir diyer görevi ise çekerek silme satırın başından sonuna doğru siler.
Dosyaları siler veya metinleri sağdan sola doğru siler.

Home
bir yazımız var ve biz bu yazıyı imleci başa almak istiyoruz bunun için hom tuşuna basmamız yeterlidir. Ctrl ile ise sayfanız başınaı gelir.

Bir sitenin en baştaki görüntüsünü pencereye getirir.

End

bir yazımız var ve bu yazımız imleç ortada yada başta bunu sona almak için bu tuşa basmamız yeterlidir. Ctrl ile bu tuşa bastığımızda ise homun tam tersine sayfanın sonuna gider.
Bir sitenin en sondaki görüntüsünü pencereye getirir.

Page Up

sayfa yukarı yani bir yazımız belge içerisinde ve biz yukarı çıkmak istiyoruz buna basarak sayfamız on – onbeş satır yukarı doğru çıkar. Not tamamen sayfa başına çıkmaz çıkması için birkaç defa basılması gerekir.
Mouse ile yukarı kaydırmanın yaptığı görev.

Page Down

sayfa aşağı tam tersini düşünelim sayfamızın başındayız ve aşağı doğru inmemiz gerekecek. On – onbeş satır aşağı inecektir. Not: sayfanın sonuna tek seferde inmez birkaç defa basılması gerekebilir.
Mouse ile aşağı kaydırmanın yaptığı görev.

Num Lock
numara kilidi bu tuş numlok on yani açık olduğunda rakamlar kullanılır. 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9  gibi. Kapalı olduğunda ise rakamlar yerine başka tuşlar görevine geçer. Jawsta ise numlok kapalı iken beşe bastığımızda bulunduğunuz harfi kodlar. Kodlama işlemini yapmak için ikikere basmak gerekir.

Sağ taraftaki numaraların kilitlenmesini sağlar.

Tab
sekme tuşudur. Yani bir menü içerisindesiniz yada kutucuklar yani diyalog kutucukları içerisinde dolaşmamızı sağlar. Ayrıca word üzerinde paragraf yapmamızı sağlar. Ctrl+tap sayfalar arasında geçmemizi sağlar sayfadan kastımız menüdeki sayfalardır. Şift+tap bir diyalog kutusunda bir kez tap yapmamız gerekirken biz ikikere yaptık yerimizi bulmak için ileri gitmek yerini bu iki tuşa bastığımızda bir kez geri gelir. Alt+tap açık pencereler arasında dolaşmamızı sağlar. Örneğin bilgisayarımızda wenamp, word belgesi bir de masaüstü var word belgesinden masa üstüne gelmek için bu tuşlar kullanılır.
---

Caps Lock
bu tuş açıkken yazılar büyük yazılır. Kapalınca harfler küçük yazılır.

Metine büyük harfle başlamanı sağlar.

Windows

başlat tuşu bilgisayarda bulunan programların olduğu bölüm, ara, ayarlar yani denetim masası, bilgisayarı kapatmak için yapacağımız bilgisayarı kapat bölümü, çalıştır gibi bölümleri liste halinde açar.
Başlat menüsünü açar.

Alt(Alternate)
bir belgede, bir nesnedeki menülerimizi görmemizi sağlar. Ayrıa ctrl gibi tuşlarla birlikte görev görürler.

Ctrl tuşuna benzer. Tuşlara dördüncü bir görev vermek için kullanılır. Genel bir anlamı yoktur.

Shift
tek büyük harfi büyük yapar yazacağınız harfle birlikte basarsanız harfi büyütür. Ayrıca sağ, sol, aşağı, yukarı gibi tuşlara bastığımızda harf harf, satır satır seçer. Yani kısacası seçme komutuna yardımcı olur. Ayrıca klavye üzerinde ikinci karakterleri yani eşittir, alt çizgi, soru işareti gibi işaretleri çıkartır.

Büyük harf yada tuşun başka bir işlevini kullanma özelliği sağlar.

Ctrl(Control)

jawsumuz gereksiz yere konuşuyor ve susturmak için bu tuşu bir defa basarak jjawsumuzu susturabiliriz. Kopyalama, kesme yapıştırma gibi işlemleri yapmak için de kullanılır. Ctrl+a tümünü seçer, ctrl+z işlemi geriye alma, ctrl+y işlemi ileri alma, ctrl+c kopyala, ctrl+v yapıştır, ctrl+x kes.
---

Yukarıda bulunan açıklamalar tuşların sadece bir özelliğini anlatıyor. Ancak bu özellikler dışında, yukarıda da belirttiğimiz gibi yüzlerce tuş kombinasyonları ile yeni işlevler kazanıyor. Bunları bir çırpıda ezberlememiz elbette mümkün değil. Ancak bunları kullanmaya kendimizi alıştırdığımız takdirde çok büyük bir pratiklik kazanacağımızda şüphesiz... Şimdide çok işe yarayan bazı kısayol tuşlarını anlatalım.
ÖNEMLİ NOT: PC tipi bilgisayarlarda, klavyede bir tuşa bastığınızda, klavye bu tuşa karşılık gelen karakteri bilgisayara göndermez. Tek yaptığı, klavyenin hangi tuşuna basıldığına ( örneğin, üçüncü sıranın soldan dördüncü tuşu gibi ) ilişkin bir bilgi göndermektedir. ( Teknik ağızla: Scan Code ) Bu tuşun ne anlama geleceğine, o sırada çalışmakta olan program karar verir. Zaten klavyeyi Türkçeleştirme( yada Japoncalaştırma ) programları bu mantıkla çalışmaktadır.

Ctrl + Z

Geri alma

Ctrl + X

Kesme

Ctrl + C

Kopyalama

Ctrl + V

Yapıştırma

Ctrl + A

Tüm nesneyi seçme

Shift + Delete

Geri dönüşümü olmaksızın silme

Alt + Enter

Dosyanın özelliklerini açma

Alt + F4

Pencereyi kapatma (bil. kapatma)

Alt + Tab

Programlar arasında geçiş

Ctrl + Alt + Del

Görev yöneticisini açma

Windows + D

Masaüstünü gösterme

Klavye ile ilgili ana konular bunlardır. Bunların dışında kalan konular ise engelli insanların bilgisayarı kullanması için gerekli olan durumlardır. Bunların üzerinde durmayacağız. Bunun dışında işimize yarayacak bir püf noktasına değinmeden geçemeyeceğim. Herhangi bir programa kısayol tuşu atanabilir mi? Evet, atanabilir. Bunun için yapmamız gereken adımlar şunlardır.

- Öncelikle başlat menüsünden bir program seçiyorum.Seçmek istediğim program Word olsun...

-Word programının üzerine mouse getirip, sağ tıklıyoruz. Çıkan sekmelerinden Özellikleri seçeceğiz.

-Karşımıza çıkan Özellikler penceresinde, Kısayol Tuşu yazan bölümde büyük bir ihtimalle “Yok” yazacaktır. İşte bu bölüme bir kez tıkladıktan sonra atamak istediğimiz tuş kombinasyonunu yazıyoruz.

Ben Ctrl + 1 tuş kombinasyonu kullandım. Belki aklınıza şu soru gelebilir. Neden karışık bir tuş atadık da, onun yerine a,b,c... gibi tek bir harf atamadık. Bunun sebebi çok basit. Mesela Tuşu “a” olarak atadınız. Klavyede her “a” tuşuna bastığınızda Word dosyası veya atadığınız program açılacaktır. O yüzden çok nadir kullanabileceğiniz bir tuş kombinasyonu seçerseniz ilerde buna benzer bir problem yaşamazsınız.

Ayrıca yukarıdaki resimde “Çalıştır” bölümünde listeleme tuşuna bastığımızda “Normal Pencere”, “Tam Ekran”, “Simge Durumuna Küçültülmüş” diye 3 özellik çıkacaktır. Bunlar o program açılırken ne şekilde açılacağını göstermektedir. Buda sizin isteğinize kalmış bir ayardır.

NOT: Programın kısayolu hızlı başlatta ise ve siz oradan kısayol tuşu atamak isterseniz, kısayol tuşu atasanız bile çalışmaz.

Kısayol konusuna girmişken, herhangi bir dosyanın kısayolundanda bahsedelim. Birçoğumuz ödevleri mizi eğer word, powerpoint veya excel de hazırlarken, hazırladığımız dosyayı belgelerime yada herhangi bir yere kaydediyoruz. O ödevle devamlı alakadar olduğumuzdan, ödev dosyasını masaüstüne kısayol olarak gösteriyoruz. Ödev ile işimiz bittikten sonra harddiske, usb ye yada herhangi bir yığın depolamaya kaydediyoruz.

Bir önceki yazımız olan klavye teknikleri başlıklı makalemizde klavye, klavye kullanım teknikleri ve klavye teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code