html makalemize kaldığımız yerden devam ediyoruz. html kod yapısını ve html kodlarını bu yazıda inceleyeceğim.
ilk html kodu:
<html> (sayfanın html sayfası olduğunu belirtir. html sayfasının başına yazılır.
html kodları tanımlandıktan sonra </html> kodu ile html dökümanındaki tüm kodlar bitirilir.)
<head> (bu etiketimizin içerisine vb script tanımlamaları, javascript tanımlamaları veb tanımlamalar eklenir. bu tanımlamalar brawser yani tarayıcılar tarafından görüntülenemezler. yine "/" ile kapatılırlar. yazım şekli şjyledir. </head> )
<title> ( title etiketi sayfamızın başlık çubuğunda görünen başlığı belirtmek için kullanılan etikettir. head etiketi içerisinde yazılırlar. benim sitemin başlığında gördüğünüz gibi bu tip başlıkları bu etiket ile oluşturmaktayız. kullanım şekli <title> farklı tarz farklı imaj </title> )
<body> ( bu etiket ise html sayfamızın gövde kısmını oluşturmaktadır. bu etiket içerisine paragraf, listeler, tablolar, bağlantılar, grafikler, videolar, ses dosyaları gibi site bulunması gereken tüm ayrıntılar yazılır. bu kısım ziyaretçiler tarafından görüntülenen ana kısımlardır.)
evet html dilinin genel yapısını oluşturan temel etiketlerden bahsettim şimdi birde bu etiketlerden bir html dosyası oluşturalım.
bir editör yardımıyla bir dosya oluşturun ve içerisine şu kodları yazın.
<html>
<head>
<title> sayfamızın başlığı burada görüntülenir </title>
</head>
<body>
daha sonra sayfamızla ilgili içerikler burada yer alacaktır.
</body>
</html>
işte bu kadar html dilinin ilk kod yapısını ve temel kodlarını burada görmüş olduk. daha sonraki derslerimizde html kodlarını anlatmaya devam edeceğim.

Bir önceki yazımız olan html-yazı tipleri başlıklı makalemizde font etiketi, font etiketi kullanımı ve font etiketi parametreleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code