merhaba arkadaşlar.
python programlama dili ile ilgili yazılarıma kaldığım yerden devam edeceğim.
bu yazımda sizlere python'da basit matematiksel işlemleri ve sayıların nasıl yazılacağını anlatacağım.
elbette henüz python'un başındayız, bu yüzdende bir matematiksel işlemi yaptıracak bir program yazacak bilgiye sahip değiliz.
buradaki amacımız, basit sayısal işlemleri ele almak olacaktır.
print komutunu kullanarak değerlerin ekrana basılmasını sağlayacağız.
şimdi bir örnek yaparak python'da ki sayıların nasıl yazıldığına bakalım.
örnek:
2 + 5
5 - 2 2 * 5
6 / 2
İsterseniz bunların başına "print" komutu ekleyerek de kullanabilirsiniz bu işlevi. Bir örnek verelim: print 234 + 546
Gördüğünüz gibi tamsayıları (integer) yazarken tırnak işaretlerini kullanmıyoruz. Eğer tırnak işareti kullanırsak Python yazdıklarımızı "tamsayı" (integer) olarak değil "karakter dizisi" (string), yani bir nevi "harf" olarak algılayacaktır. Bu durumu birkaç örnekle görelim:
print 25 + 50
Bu komut, 25 ve 50'yi toplayıp sonucu çıktı olarak verecektir. Şimdi aşağıdaki örneğe bakalım: print "25 + 50"
Bu komut 25 ile 50'yi toplamak yerine, ekrana "25 + 50" şeklinde bir çıktı verecektir. Peki şöyle bir komut verirsek ne olur:
print "25" + "50"
Böyle bir komutla karşılaşan Python derhal "25" ve "50" karakter dizilerini (bu sayılar tırnak içinde olduğu için Python bunları sayı yerine koymaz...) yan yana getirip birleştirecektir. Yani şöyle bir şey yapacaktır:
print "25" + "50"
2550
hatırlarsınız bir önceki yazımızda print komutunu işlerken çift tırnak kullanmıştık. burada ise çift tırnak kullanırsak bu değiri string olarak algılayacaktır.
o yüzden yukarıdaki örnekleri göz önüne alarak bu hatayı yapmamaya gayret edin.
Şimdi matematik işlemlerine geri dönelim. Öncelikle şu komutun çıktısını inceleyelim:
print 5 / 2 2
Ama biz biliyoruz ki 5'i 2'ye bölerseniz 2 değil 2,5 çıkar... O zaman nedir bu şimdi? Yoksa Python matematikten anlamıyor mu?! Anlıyor anlamasına ama bizim de Python'a biraz yardımcı olmamız gerekiyor. Aynı komutu bir de şöyle deneyelim:
print 5.0 / 2 2.5
Gördüğünüz gibi bölme işlemini oluşturan bileşenlerden birinin yanına ".0" koyulursa sorun çözülüyor. Böylelikle Python bizim sonucu tamsayı yerine "kayan noktalı" (floating point) sayı cinsiden görmek istediğimizi anlıyor. Bu ".0" ifadesini istediğimiz sayının önüne koyabiliriz. Birkaç örnek görelim:
print 5 / 2.0
print 5.0 / 2.0
Python'da matematik işlemleri yapılırken alıştığımız matematik kuralları geçerlidir. Yani mesela aynı anda bölme çıkarma, toplama, çarpma işlemleri yapılacaksa işlem öncelik sırası, önce bölme ve çarpma sonra toplama ve çıkarma şeklinde olacaktır. Örneğin:
print 2 + 6 / 3 * 5 - 4
işleminin sonucu 8 olacaktır. Tabii biz istersek parantezler yardımıyla Python'un kendiliğinden kullandığı öncelik sırasını değiştirebiliriz. Bu arada yapacağımız matematik işlemlerinde sayıları "kayan noktalı sayı" cinsinden yazmamız işlem sonucunun kesinliği açısından büyük önem taşır... Eğer her defasında ".0" koymaktan sıkılıyorsanız, şu komutla Python'a, "Bana her zaman kesin sonuçlar göster," mesajı gönderebilirsiniz:
from future import division
Not: Burada " " işaretini iki kez art arda klavyedeki alt çizgi tuşuna basarak yapabilirsiniz.
Artık bir sonraki Python oturumuna kadar bütün matematik işlemlerinizin sonucu kayan noktalı sayı cinsinden gösterilecektir.
Buraya kadar Python'da üç tane "veri tipi" (data type) olduğunu gördük. Bunlar:
Karakter dizileri (strings)
Tamsayılar (integers)
Kayan noktalı sayılar (floating point numbers)
bu yazımızında sonuna geldik artık. python'da print kullanarak basit matematik işlemlerini gerçekleştirmeyi öğrenmiş olduk.
başka bir python makalesinde görüşmek üzre.
hoşçakalın.
iyi bloglamalar.

Bir önceki yazımız olan python print komutu başlıklı makalemizde print komutu, python merhaba dünya ve python print komutu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code