merhaba arkadaşlar.
her programcının işine yarayacak ve mutlaka kullandığı açıklama satırının nasıl ekleneceğini bu yazımda sizlere anlatacağım.
python programlama dilinde bu işlemin nasıl yapılacağını bu yazımda öğreneceksiniz.
python programlama dilinde yazmış olduğum diğer yazılarıda okuyabilirsiniz.
hazırsanız başlayalım.
Diyelim ki, içerisinde bir ton kod barındıran bir program yazdık ve bu programımızı başkalarının da
kullanabilmesi için internet üzerinden dağıtacağız. Bizim yazdığımız programı kullanacak kişiler, kullanmadan önce kodları incelemek istiyor olabilirler. İşte bizim de, kodlarımızı incelemek isteyen kişilere yardımcı olmak maksadıyla, programımızın içine neyin ne işe yaradığını açıklayan bazı notlar eklememiz en azından nezaket gereğidir.
Başkalarını bir kenara bırakalım, bu açıklayıcı notlar sizin de işinize yarayabilir. Aylar önce yazmaya başladığınız bir programa aylar sonra geri dönmek istediğinizde, "Arkadaş, ben buraya böyle bir kod yazmışım zamanında ama hangi akla hizmet böyle bir şey yapmışım acaba!" demenizi de engelleyebilir bu açıklayıcı notlar.
Peki programımıza bu açıklayıcı notları nasıl ekleyeceğiz?
Kuralımız şu: Python'da kod içine açıklayıcı notlar eklemek için # işaretini kullanıyoruz.
Hemen bir örnek verelim:
örnek:
print "deneme a, b, c" #bu programımızla ilgili açıklama satırıdır.
işte bu kadar bu şekilde yazmış olduğumuz komutla ilgili açıklama satırı ekleyebiliriz. son yazdığımız yazı python tarafından okunmayacak ancak bizim görebileceğimiz açıklama satırı olarak kalacaktır.
başka bir python yazısında görüşmek üzre. hoşçakalın.
iyi bloglar.

Bir önceki yazımız olan python kullanıcı işlemleri başlıklı makalemizde python input, python kullanıcı iletişimi ve python kullanıcı işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code