.NET VE XML

Yeni gelişen teknolojiler alanında en ön sıralarda olanlardan biri de Microsoft’un .NET teknolojisi. Herkes az veya çok .NET hakkında bir bilgiye sahip. Ve XML’in .NET’te nasıl bir yerinin olduğu da çoğu kişi tarafından biliniyordur. Sadece Microsoft değil, diğer yazılım firmaları da ürünlerini XML ile tam uyumlulaştırma sürecindeler.

Özellikle elektronik ticaretçilerin, yeniden biçimlendirilebilmesine olanak sağlayan bir veri paylaşma diline ihtiyaçları vardı. Bunu karşılaması amaçlanan XML dilini, Microsoft’un yeni .NET mimarisinde desteklemesi gerektiği muhakkak. Çünkü akıllı mobil cihazlar için uygulama desteği de sağlayan ve XML ile uyumlu .NET yazılım paketi çok geniş perspektifte, geliştiricilere hitap ediyor.

Microsoft XML ile son derece uyumlu ürünler çıkardı. XML geliştirme araçlarından, verilerini XML biçiminde dışarıya veren programlara kadar, bir çok uygulamada XML yer edinmiş bulunuyor. Hatta Microsoft’un yayınladığı bazı belgelerde .NET mimarisinin en çok destek verdiği şeyin XML dili ve XML Web Servisleri olduğu yazıyor.

Microsoft’un geliştirdiği XML web servisleri yetenekli web uygulamarı geliştirmek için güçlü araçlar içeriyor. MSXML paketi XML servisleri sağlamak için birkaç yıldır geliştiriliyor. Bunun dışında Visual Studio.NET ise, XML uygulamaları ve servisleri geliştirmek için gerçekten güçlü bir ürün.

Bir önceki yazımız olan xml'in bize kazandırdıkları başlıklı makalemizde w3c, xml ve xml hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code