Javascript dünyasında en çok kullanılan iki “event” varsa, birincisi Mouse işaretçisinin bir nesnenin üzerine gelmesi (“MouseOver” olayı), ikincisi ise Mouse iuşaretçisinin bir nesnenin üzerinden çekilmesi (“MouseOut” olayı) sayılabilir. Bu iki olayı onMouseOver ve onMouseOut yönlendiricileri ile karşılayabiliriz. Gerçekte bu iki olayla, Mouse işaretçisi bir bağlantı satırı veya grafiğinin ve bir grafik haritasının (Map, Area) üzerine geldiği veya üzerinden çekildiği zaman ilgilenebiliriz; çünkü diğer HTML unsurları ve Javascript nesneleri ile Mouse işaretçisinin işaretleme ilişkisi yoktur.

Bu olayı ve yönlendirilmesini, şu küçük programda görebiliriz:

<HTML>

<HEAD>

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254">

<TITLE>JavaScript'te Fonksiyon</TITLE>

<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript1.2">

<!-- Javascript kodunu eski sürüm Browserlardan saklayalim

// fonksiyonu tanimlayalim:

function faregelince()

{

window.status = "En güzel site için burayı tıklayın!";

return true

}

function faregidince()

{

window.status = "En güzel siteye gitme fırsatını kaçırdınız!"

return true

}

// -->

</SCRIPT>

</HEAD>

<BODY>

<A HREF="https://sadikozdogan.com" NAME="bag" onMouseOver="return faregelince()" onMouseOut="return faregidince()">sadık özdoğan</A>

</BODY>

</HTML>

Bu kodu onMouseOver.html adıyla kaydeder ve Mouse işaretçisini sadık özdoğan bağlantısının üzerine getirirseniz, Browser’ınızın alt çerçevesindeki statü mesajı yerinde "En güzel site için burayı tıklayın!", geri çektiğinizde de "En güzel siteye gitme fırsatını kaçırdınız!" mesajını göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan javascript-onfocus , onblur başlıklı makalemizde başlık çubuğu, java ve javascript hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code