İşletim sistemi: bilgi sayar ile kullanıcalaır arasında ilişitişimi sağlayan yazılımlardır. Sistemde bulunan bütün donanımları denetler.

Başlıca işletim sistemleri:

Masa üstü bilgisayarlarını geliştirilmesinde büyük bilgisayarların kendine özgü işletim sistemi vardı. İbm in dos işletim sisteminin tercih edilmesi bu işletim sistemini kullanılması sağlamıştı. Bu sayede dos iştem sistemi yaygın hale getirildi.

Komutların satırlardan girilmesi 640 kb ile sınırlı olması, tek bir uygulama çalıştırması ilk başta sorun olmadı ama daha sonraki gelişmelerde yeniden güncellenmeye çalışıldı.

Os 2 işletim sistemi:
dos işletim sisteminin olumsuzluklarını gidermek için dos işletim sistemini daha yaygınlaştırmak için grafik tabanlı os 2 işletim sistemi yapma düşüncesi vardı. Daha sonra imb ile microsoftun yolları ayrıldı. İmb bunun üzerine os 2 wab işletim sistemi üretiyor.

Microsoft işletim sistemi:

Microsoft firması 1987 yılında dos tabanlı bir işletim sistemi kuruyorlar wendos 2.0 ı kuruyorlardı. Ancak bu tam olarak bir işletim sistemi değil ara biri idi. Daha sonra wendos 3.0 ve arkasından 3.1 piyasaya sürüldü.

Bir çok pencere açılıp bir den fazla uygulama programı çalıştırılıyordu. Komutlar İngilizce idi. Türk kullanıcılar tarafından benimsendi. Daha sonra bir çok bilgisayarı bir birini bağlayan windos 3.11 çıkartıldı. 1995 yılında 1995 adını aldı.

Bu bir arabirim değil tam bir işletim sistemi idi. Doğrudan yükleniyordu.

Daha sonraki yıllırda windos 1998, 2000 yılında windos 2000 ve daha sonrada xpnin iki sürümü çıkarıldı.

Unix işletim sistemi: unix işletim sistemi 1960lı yıllarda büyük bilgisayarlarda kullanılmış ve bel labratuvarlarında kullanılmıştır. Daha sonra masa üstüne uyarlanmıştır. C ile yazılmıştır.

Navıl işletim istemi: 1983 yılında masa üstünde ağ oluşturmak için tasarlanmıştır.

Linux: Finlandiyalı bir üniversete öğrencisi 1991 yılında intel kullanıcıları hobi için geliştirilmiştir. Günümüzde bir çok sürümü vardır. Kullancılara açık hale getirilmiştir. Buna bir çok yazılcı desteklemiştir.

Windos nt: Microsoft firmasının geliştirdiği bir ara birimdir. Ağ oluşturmada kulanılıyordu. Grafik tabanlı bir işletim sistemidir.

Windos 2000: bu işletim sistemin de güvenlik esas alınmıştır. Windows 2000in hataları kendini tamir edebiliyordu.

Xp işletim sistemi: günümüzün en yaygın bir işletim sistemdir. Windos 2000 daha geliştirilerek xp piyasaya çıkarılmıştır.

Yararlı programlar: işletim sistemi ile verilen forma sıkıştırma ve driver yani sürücülerdir.

Uygulama programları: belli bir amacı gerçekleştirmek için üretilmişlerdir. Uygulama yazılımları belli bir amaç için yapılırlar. Örneğin oyun programları, muhasebe programları.

Kelime işlemci programları: mektup, günlük gibi yazılımlardır.
yazılımlar donanım ile uyumlu çalışırlar.

Çalışan dosyalar: uzantıları exe veya comdur başka bir ekstra bir şeye ihtiyaç duymazlar.

Veri dosyası: elektronik posta veya çıktı alınabilirler.
dosya: saklanan programlarda isim ve uzantıdan oluşur nokta ile yarılırlar genelde 3 harften oluşurlar. Ama bazen dört ya da beş harflidir.

Bir önceki yazımız olan izüstü bilgisayarlar için jaws kısa yol tuşları başlıklı makalemizde diz üstü bilgisayar, jaws ve klavye hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code