Javascript açısından, bir önceki yazıdaki gibi uzun fonksiyon ile tek satırlık bir metod’un farkı yoktur: ikisi de kendisinden beklenen bir değeri, bu değeri bekleyen işleme teslim etmek zorundadır. Bunu ister 150 satırlık komut kümesiyle yapsınlar, isterse tek satırlık bir komutla, Javascript, isteyen bütün fonksiyonlara ve metodlara kendi nesnelerini ve onların metodlarını kullanma imkanı verir; hatta bilgisayarın kaynaklarından yararlanmalarını bile sağlar.

Böylece Javascript açısından Browser ve onun görüntülediği HTML belgesinin nesne olarak özelliklerine ve bilgisayarın kaynaklarını kullanmaya biraz daha yaklaşmış oluyoruz.

Şimdi yeni bir fonksiyon yazarak, Browser’ın, bilgisayarın işletim sisteminden saat ve tarih bilgisi edinerek, Javascript’e ulaştırmasını sağlayalım. Bunun için düz yazı programınızda şu kodu yazın ve fonksiyon2.htm adıyla kaydedin.

<HTML>

<HEAD>

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254">

<TITLE>Javascript'te Fonksiyon</TITLE>

<SCRIPT LANGUAGE="Javascript1.2">

<!--Javascript kodunu eski sürüm Browserlardan saklayalim

// fonksiyonu tanimlayalim:

function tarihsaat()

{

var saat = new Date()

saat.getTime()

document.saatForm.saatkutusu.value = saat.toString()

kronometre = setTimeout("tarihsaat()",1000)

}

//-->

</SCRIPT>

</HEAD>

<BODY onLoad="tarihsaat()">

<FORM method="POST" name="saatForm">

Şu anda saat: <input type=text size=50 maxlength=50 name="saatkutusu">

</FORM>

</BODY>

</HTML>

Bu Javascript kodunda tanımladığımız değişkenin, Javascript’in otomatik bir metodundan değişken elde ettiğini görüyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan javascript-parseInt(i,n) başlıklı makalemizde javascript, javascript dersleri ve javascript fonksiyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code