pascal diline benzeyen delphi dili hakkında sizlere zaman zaman yazılar yazarak anlatmaya ve örnek kodlar paylaşacağımı bilmenizi isterim.
Visual dillerden biri olan Delphi Programlama dili ile istediğiniz programları yapmak artık zor değil.
Programlarda kullanılabilecek standart işlemler birer kontrol olarak tasarlanmış olup programcının kullanımına sunulmuştur. Örneğin; Personel bilgileri girilen bir program yapılırsa, personelin adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi gibi bilgilerin girileceği Edit kutusu, kullanıcının neyi girmesi gerektiğini belirten Label, değişik seçeneklerden birini seçme imkanı sağlayan aşağı doğru açılan ComboBox kutusu, komut butonlar ı, personelin bir listesini gösterecek bir Liste kutusu ( ListBox ). Bunları kolayca forma taşıyarak programızın ekranını tasarlayabiliriz. Tek yapılması gereken Form üzerindeki kontrolleri oluşturmak için Ana formun üzerinde bulunan Componentlerden ilgili ikonları seçmek ve formumuza tıklamak.
Object Inspector Penceresi
Formumuza koyduğumuz kontrol elemanlarının özellikleri ve aldığı değerler Object Inspector Penceresinde görülür. Object Inspector; Properties ( Özelliğin Adı ), Events ( Özelliğin Değeri ) 2 kısımdan oluşur. Örneğin Formumuza Labell koyalım. Label1’i Mouse ile seçelim. F11 tuşuna tıklayarak Object Inspector penceresini açalım. Burada Label1’e ait olan Object Inspector penceresinin açıldığını görürüz. Örneğin Label1 ismini değiştirmek istersek Caption özelliğine gelip karşısındaki kutucuktan Label1 sözcüğünü silip istediğimiz kelimeyi yazacağız ( Örneğin Personelin Adı ).Bunun gibi Object Inspector’deki değerleri değiştirebiliriz. Örneğin Label1’e ait Object Inspector’deki Properties kısmındaki değeri alClient seçtiğimiz zaman kontrol elemanının ( Label1 ) Formun her tarafını kapladığını görürüz. Yine Font kısmında Label1’in yazı karekterini büyütebilir ve rengini değiştirebiliriz. Yine Örnek verecek olursak Formumuza aşağı açılır kutucuk ( ComboBox1) koyalım. Bu kontrol elemanına ait Object Inspector’de Items’in yanındaki kutuya tıklayarak açılan formda ComboBox açılırken görmek istediğimiz kelimeleri yazalım.
Programı Çalıştırma
Programı F9 tuşuna basılarak çalıştırılır. Programı çalıştırmak için kodların yazılmasına gerek yoktur. Tasarım halinde de programımızı çalıştırabiliriz.
Kod Yazma
Kod yazmak istenilen kontrol elemanı seçilir ve bu elemana ait Object Inspector’deki Events özelliğinden yararlanılır. Burada ilgili kontrol elemanına tıklanınca programın bitmesi isteniyorsa OnClick kısmına kod yazılır. Eğer iki kez tıklanınca programın bitmesi isteniyorsa OnDblClick kısmına kod yazılır veya mouse ile ilgili kontrol elemanının üzerinden geçerken mesaj vermek istiyorsak, OnMouseMove kısmına kodumuzu yazacağız.
Örnek: Şimdiye kadar öğrendiğimiz bilgilere göre aşağıdaki programı yapalım. Formumuza; Ana Formdaki Standart Component’inden 5 tane Label, 3 tane Edit Text, 2 tane ComboBox, 1 tane ListBox, 5 tane de Buton yerleştirelim. Bu kontrol elemanlarının OnClick kısımlarına aşağıdaki kodları yazalım.
procedure TForm1.Button1.Click(Sender: TObject); begin //Ekle butonuna yazılacak kod
Listbox1.Items.Add ( Edit1.Text+’ ‘ +Edit2.Text+’ ‘+Edit3.Text+’ ‘+ ComboBox1.Text+’ ‘Combobox2.Text);
end;
procedure TForm1.Button2.Click(Sender: TObject); begin // Sil Düğmesi
ListBox1.Items.Delete(ListBox1.ItemIndex);
end;
procedure TForm1.Button3.Click(Sender: TObject); begin // Kaydet düğmesi
ListBox1.Items.SaveToFile (‘liste.dat’); //Liste adlı dosya oluşturarak bilgiyi kaydeder. end;
procedure TForm1.Button4.Click(Sender: TObject); begin // Yükle düğmesi
ListBox1.Items.LoadFromFilefliste.dat’); // Bilgileri Listbox1’e yükler. end;
procedure TForm1.Button5.Click(Sender: TObject);
begin // Programı kapatma düğmesi
Close;

bu ilk örneğimizle delphi diline kısaca bir giriş yapmış olduk.

zaman zaman yazılarımda delphi dili ile ilgili sizlere dökümanlar paylaşacağımı söylemek isterim.

başka bir yazıda görüşmek üzre.

iyi bloglamalar herkese.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code