merhaba değerli programcı ve takipçilerim. bgt dili ile ilgili yazı dizisine kaldığımız yerden devam edeceğim. bir önceki yazıya şöyle baktığımda bgt
değişkenini, bgt değişken oluşturma konusunu ele almıştım. bgt programında bir takım değişkenler yani veritürleri olduğunu söylememe gerek yok sanırım. çünkü her programlama dilinde değişkenler, değişken türleri gibi bir çok kısım bulunmakta. bgt'de bu kısımları ele alacağız. değişken türleri nedir? değişken türleri ne işe yarar? bu tip soruların cevabını burada bulabileceksiniz. değişken türleri yani veritürleri nedir? arkadaşlar değişken oluşturma ve bir değişkene değer atama rogramlamanın temel konusu olduğunu söylemiştim. önceki yazımda. bu değişken türleri ise nasıl değişkenler oluşturağcağımızı ve bu türler bize sayı mı, ondalık sayımı, yazı mı olduğunu belirlememize yarayan türlerdir arkadaşlar. zaten tek tek bu türlerin ne olduğunu söyleyeceğim. bununlada ilgili bir örneği yazımın devamında bulacaksınız.stringfloat (double)intişte bunlar değişkentürleriyyani veritürleridir.bunların hepsini bir örnekte kullanalım ve bgt veritürleri yapısını daha detaylı anlatmış olalım.void main(){string ad = "Sadik ozdogan";int yas = 28;int yil =10 ;double boy = 1.68F;alert("Uyarı penceresi'V'Benim adım " +ad + " " +"yaşım" +yas+" "+"boyum"+" " +boy+" "+"web tasarım alanında"+" "+yil+"yıldır çalışıyorum.");/*Burada arada + işaretiyle tırnak içindeki ifadelerle değişkenler birleştirilmiştir.*/}yukarıdaki kodları kısaca açıklamam gerekirse belirttiğim tüm değişken türlerini kullanmış olduk.alttaki linkten örnek kodları indirebilirsiniz.

örnek dosyayı indir

Bir önceki yazımız olan bgt ile değişken tanımlama başlıklı makalemizde bgt değişken tanımlama, bgt dersleri ve bgt ile değişken oluşturma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code