VBScript’in bir diğer duruma bakarak karar verme ifadesi, Select Case (Durum Seç) yapısıdır. Bu kontrol öğesinin nasıl çalıştığını şöyle özetleyebiliriz:
Durum Seç (Durumların listesi veya durumları belirten bir değişken)
Durum 1 : Yapılacak işler
Durum 2: Yapılacak işler
Durum 3: Yapılacak işler
Durum n: Yapılacak işler
Seçmeyi Bitir
VBScript, verdiğiniz durum listesine veya içinde çeşitli değerler bulunan
değişkene bakarak, bu değişkenin her bir değerini bir “durum” sayacak ve verdiğiniz durumlardan hangisini tutuyorsa, ona ait komut dizisini icra edecektir. Yukarıdaki sayfamızı bu kez bu yapıyı kullanarak yazalım (hosgeldiniz02.asp):
<HTML>
<HEAD>
<TITLE>ASP ILE SAATE GÖRE SELAM</TITLE>
<META http-equiv=”content-type” content=”text/html; charset=ISO-8859-9″>
<META http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=windows-1254″>
</HEAD>
<BODY>
<H2>
<CENTER>
<%
Select Case Hour(Now)
Case 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11
Response.Write “Günaydın!”
Case 12,13,14,15,16,17
Response.Write “Tünaydın”
Case Else
Response.Write “İyi Akşamlar!”
End Select
Response.Write “<BR>”
Response.Write “Site Onarım Sitesine Hoşgeldiniz”
%>
</CENTER>
</H2>
</BODY>
</HTML>
Select Case komutuna, içindeki değerleri “durum” sayacağı dizi veya değişken olarak VBScript’in kullanılmaya hazır fonksiyonlarından Hour(Now)’ı veriyoruz. Bu fonksiyondan, 0 ile 24 arasında bir değer dönecektir. Bu değer Select Case için bir durum demektir. Select Case, bu değer ile altta sıralanan Case’leri karşılaştıracak ve elindeki değer hangi Case’i tutuyorsa ona ait komutları icra edecektir. Sonuncu Case’e lütfen dikkat edin: Burada Case olarak Else (başka) veriliyor. Bu bizi, 17’den 23’e kadar olan saatleri sıralamaktan kurtarır. 0’dan 11’e kadar olan saatlerle 12’den 17’ye kadar olan saatleri sıraladığımıza göre başka hangi saat olursa olsun, ziyaretçimize “İyi akşamlar!” dileyebiliriz. Eğer 24’den sonra ve 04’den önce ziyaretçinize “İyi geceler!” dilemek isterseniz, bu programı nasıl değiştirirdiniz?

Bir önceki yazımız olan asp-sabit değerler başlıklı makalemizde asp-sabit değerler, asp-sabit değerler tanımlama ve vb script-sabit değerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code