Birden çok sayfalı sayfa

Bir ASP sayfası içerisinde birden fazla farklı dosya ve sayfaları barındırabilir. Bu
özellik ASP'nin en çok kullanılan ve en önemli özelliklerinden birisidir Örneğin pek çok sayfadan oluşan bir web sitemiz olsun ve bu sayfaların en üstünde bir sayfanın sürekli olarak görünmesini istiyorsunuz bunu nasıl yaparsınız

1. Bütün sayfalara üst kısımın html kodunu kopyalarım olur biter dediğinizi duyar gibiyim Fakat bu oldukça amatör olur çünkü üst sayfamız da bir değişiklik yapmak istediğimizde bütün sayfalara girip tek tek değişikliği yapıp kaydetmek olduk ça amatör aynı zamanda dosyaların kapladıkları yerlerde ona göre artacaktır yani dosyalarda fazladan (gereksiz yere) yer kaplayacaklar. böyle olmaz tabi.

2. Sayfaların üst kısmını bir frame kullanırım. bu yöntemdeasp gibi biraz avantajlı gibi görünsede (en azından ilk maddeden kat kat daha avantajlı) bu yöntemdede görsellik bakımından bir dezavantaj var Yani sayfaları framelere bölmek basit gibi görünen fakat web sitesinin görünümünü bozan bir yöntemdir.

3. Tabiki anlayacağınız gibi ASP teknolojisini kullanmak Nasıl İŞTE BÖYLE;

Öncelikle her sayfada görünmesini istediğimiz üst sayfayı oluşturuyoruz

Daha sonra bu dosyanın ismini kullanarak yanlızca yazacağımız bir satırlık komut ile o sayfayı o bölüme çağırabiliriz. <!--#include virtual="../iissamples/ust.htm"-->

Bir önceki yazımız olan asp ile ilk script başlıklı makalemizde asp, asp dersleri ve asp ile ilk script hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code