sadikozdogan.com
Tweet

vbulletin güvenlik ipuçları

efsane.06vbulletin0 Yorum25 Temmuz 2017

vbulletin günümüzün en yaygın forum sistemlerindendir. o yüzdendirki hackerlerin hedefi olmaktadır. bu yazı siz vbulletin kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir yazıdır.

bu yazıdakileri uygularsanız sitenizi daha güvenli hale getirebileceksiniz.

 

öncelikle şifre seçimine dikkat ediniz şifrenizde ? , " : ; gibi karakterlere yer vermenizi tavsiye ederim. bu karakterlerin kırılma ve çözülme olasılığı daha zor olduğundan sitenizi güvenli hale getireceksiniz.

kullanıcı adınızı admin olarak değil farklı isimlerle seçerseniz buda güvenlik için ciddi bir adım olacaktır.

Config.Php de Admin Dizinine Hiç Dokunamadan Ftp den Direk Admin & Modcp yi Değiştirin Örneğin; /admincp klasörünü direk /0ssi3 Yapın

Yaptıgınız Klasörü Cpanel & Plesk Panelden /0ssi3 Dizinine Şifre Atın Yani forum/0ssi3 Dizinini Bulsa Bile Siteye Olsun Db ye Olsun Hiçbirtürlü Zarar Veremeyecektir..

 

güvenmediğiniz insanlardan php dosyalarını alarak sitenize yüklemeyin içerisindeki zararlı kodlar sizin ve sunucudaki tüm sitelerin hacklenmesine sebep olabilir.

gerek olmadıkça sitenizdeki klasörlere ve ya dosyalara 777 iznini vermeyin buda ciddi bir güvenlik açığına sebep olacaktır.

aşırı eklenti kullanımı eklenti kullanımı günümüzde yaygın ve bir çok işi kolaylaştırmasına rağmen sitemizin performansını etkilediği gibi güvenlik açığınada sebep verecektir. mümkün mertebe eklentisiz ve kod yardımıyla bu sıkıntıyıda aşabileceksiniz.

elbette birden fazla şey yazabiliriz buraya ama bu en basit uygulamaları yaptığınız taktirde vbulletin sitenizin hacklenme olasılığı en aza inecektir.

şimdilik benden bu kadar. başka bir yazıda görüşmek üzre hoşçakalın.

iyi bloglar.

Bir önceki yazımız olan vbulletin kısayolları başlıklı makalemizde vbulletin dersleri, vbulletin kısayolları ve vbulletin klavye kısa yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,
Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam